Hej! Kul att du är här. Hoppas att du kan hitta något som du vill ha. Tveka inte att maila info@massoravgarn om det är något du undrar över. Välkommen !
I Järbos Llama Soft har baby lama-ullen blåsts in i ett finmaskigt nät av nylon, ett så kallad "blowgarn". Det ger ett mjukt och hållbart garn med en naturlig, obehandlad känsla. Garnets fluffighet gör dessutom att du snabbt får ett vackert resultat, oavsett om du stickar eller virkar. Som om inte det vore nog är det både värmande och snällt mot miljön! Ett super mjukt och drygt garn. Passar till många typer av plagg. Du hittar gratis mönster på Järbos hemsida att ladda ner.
Innehåll: 85 % mjuk babylama, 15 % polyamid Vikt: 50g Längd: 150m St: 4-6mm (beroende på plagg som du vill sticka. Men det är att föredra att garnet stickas eller virkas löst.) Stickfast med st 6mm =16 m x 21 v Virkfasthet med virknål 6mm = 13 fm x 14 v